0 505 840 26 66
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır

08 Mart 2018
236 kez görüntülendi
Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır

Doğum kontrol için yan etkisi en az ve kişiye en az zarar veren yollardan biriside doğum kontrol hapı kullanılmasıdır. Doğum kontrol haplarının kullanmadan önce öncelikle doktor muayenesine gitmeli ve doktorun önerdiği zaman kullanmaya başlamalısınız. Bu hapların düzenli kullanılması ve kullanma talimatına uyulması etkinlik sağlaması açısından oldukça önemlidir. Doktor tarafından önerilen zaman da hapı kullanmaya başlamak için adetin ilk gününü beklemeniz gerekir. Doğum kontrol hapı adetin ilk günü alınır. Hangi saatte alacağınıza ise siz karar verebilirsiniz. Ancak saati saatine hapı dikkatli bir şekilde içmeniz etkisinin artması bakımından çok önemlidir. Çünkü farklı saatlerde hap alınması hapın etkisini azaltabilir.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır

Doğum Kontrol Hapları

İçinde 21 adet kapsül bulunan bu ilaçlar adetin ilk gününden başlayarak alınmaya başlanmalıdır. İlk kutu bitene kadar her gün düzenli bir şekilde içmeniz gerekir. ilk kutu bittikten sonra ikinci kutuya geçmeden önce hapları kullanmaya bir hafta ara vermeniz gerekiyor.hapa ara verince adet kanaması meydana gelir. Bir hafta sonra ikinci kutuya başlanılmalıdır. Adet görme daha sonraki zamanlarda ilaca başlamak için önemli değildir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle bu hapı kullanmaya başlamaya adetin ilk günü başlamanız gerekmektedir. Daha sonra alınan ilaçlar o ay içinde sizi korurken adet gününe dikkat etmeden başlanılan haplar korumada etkinsiz kalır.

Doğum Kontrol Hapını Kimler Kullanabilir

Düzenli bir şekilde adet gören ve kırk yaşın altındaki sağlıklı her kadın doğum kontrol hapını kullanabilir. Doğum kontrol hapı aynı zamanda adet düzensizliği, adet döneminde şiddetli ağrı çekenler, adet döneminde çok gergin olanlar için de kullanılır. Bu haplar doğrudan hormonsal müdahalede bulunan haplar olduğu için her kadında farklı yan etkiler yapabilir. Uzun süre kullanıldığında meme kanserine karşı tetikleyici olduğu düşünülüyor. Ancak bunun için kesin bir olgu bulunmuyor. Doğum kontrol hapları birçok kadında kilo problemine de sebep olabiliyor. Uzun süren ve aşırı kiloya ulaşan kadınlar bu hapı kullanmayı bırakmalı ve uzman bir hekime başvurmalıdır.Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?